Uciążliwa zgaga, odbijanie i pieczenie za mostkiem to dolegliwości, które mogą być spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym. Refluks inaczej zwany GERD to problem dotyczący układu pokarmowego. Polega na nieprawidłowym cofaniu kwaśnej treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Najpowszechniejszą przyczyną refluksu jest nieprawidłowość związana z dolnym zwieraczem żołądka. Zwieracz nie domyka się, a więc treść pokarmowa wraca do przełyku. Dieta przy refluksie powinna być dokładnie przemyślana, aby maksymalnie zredukować objawy choroby.
Co jeść przy refluksie?
Cierpisz na GERD? Zmień nawyki żywienia! Zredukuj do minimum tłuszcze zwierzęce, które mogą przyczyniać się do powstawania różnych chorób, w tym otyłości. Wybieraj dania gotowane, pieczone i przygotowane na parze. Zdecyduj się na potrawy z chudego drobiu i gotowane wędliny. Ryby takie jak dorsz, pstrąg czy sandacz nie przyczyniają się do powstania problemów z żołądkiem. W diecie nie może zabraknąć potraw z dodatkiem warzyw. Marchew, kalafior, brokuł, cukinia, pietruszka i dynia to produkty, które na pewno Ci nie zaszkodzą.
Dieta przy refluksie zawiera owoce. Należy tylko pamiętać, aby nie wybierać kwaśnych odmian. Banany, brzoskwinie, gruszki, melon, mango są idealne podczas problemów z refluksem. Ponadto wybieraj chudy nabiał – jogurty i kefiry, potrawy z dodatkiem kaszy (manna lub jęczmienna). Postaw na biały ryż i koniecznie pieczywo graham! Jajka na miękko są dozwolone w diecie, możesz również przygotować lekko ściętą jajecznicę bez dodatku tłuszczu.
Przy refluksie zaleca się picie niegazowanej wody, ziołowej herbaty i zdrowych soków warzywnych. Czy kawa jest zakazana podczas diety? Zdania są podzielone. Dieta online może być wzbogacona o mocny, czarny napój po wcześniejszym przetestowaniu, jak reaguje nasz organizm na kawowy produkt. Jako specjalista od żywienia zaznaczam, że refluksy wywoływane są różnymi produktami, zatem niekoniecznie kawa musi być winowajcą. Pamiętajmy też o tym, by posiłki nie były zbyt duże. Jedzmy je powoli, w spokojnej atmosferze, gryząc je na drobne kawałki. Nasz układ pokarmowy nam za to podziękuje. Masz ochotę na coś słodkiego? Wybierz ciasto drożdżowe lub biszkoptowe. Masz inne wątpliwości? Na mojej stronie szostaky.com zawsze zachęcam klientów do zadawania pytań.
Czego nie jeść przy refluksie?
Dieta przy refluksie wyklucza tłuste, ciężkie i wzdymające potrawy. Tłuszcze nasilają dolegliwości związane z cofaniem kwaśnej treści żołądkowej. Dlatego w diecie wyklucza się spożywanie tłustych mięs i wędlin oraz nabiału (np. sery: żółty, topiony, camembert). Należy unikać wysokoprzetworzonej żywności. Jeśli chcemy walczyć z refluksem, nie należy spożywać fast foodów, kwaśnych owoców oraz niektórych warzyw, słodyczy i alkoholu.
Podczas trwania diety niewskazane są warzywa, takie jak: cebula, ogórki, pomidory oraz kategorycznie zabrania się doprawiania produktów ostrymi przyprawami. Napoje z kwaśnych owoców? Zapomnij o nich, gdy chcesz zapobiec refluksom.
Jakie warzywa przy refluksie wybierać?
Leczenie refluksu jest ściśle powiązane ze zdrowym jadłospisem, dlatego w diecie bardzo ważne są warzywa. Zaleceniem każdego lekarza jest spożywanie soczystych i świeżych odmian, najlepiej sezonowych. Najlepszym wyborem są warzywa pozbawione pestek i skóry. Zdecydowaną przewagę w walce o zmniejszone ryzyko refluksów mają odmiany surowe i gotowane na parze nad pieczonymi oraz smażonymi.
Marchew, dynia, szpinak, kabaczki, cukinia, burak to zdrowa żywność, która zmniejsza zgagę i pozwala zachować spokój w żołądku u wszystkich pacjentów. Wskazane, ale w ograniczonych ilościach są również warzywa takie jakie: sałata, seler, kalafior, brokuły, zielony groszek. W przypadku drugiej grupy warzywnych produktów warto najpierw sprawdzić, czy wszystkie „zdrowe” propozycje nie powodują dolegliwości.
Pamiętaj, że stosując dietę przy refluksie, nie musisz unikać warzyw mrożonych lub z puszki. Są odmiany warzyw, które mogą spowodować ponowne problemy ze zwieraczem przełyku. Jadłospis osoby na diecie nie powinien zawierać: kukurydzy, karczochów, pomidorów, kapusty, rzodkiewki. Cebula również jest zabroniona przy opisywanych dolegliwościach. Część osób może nie odczuwać dolegliwości po spożyciu wyżej wymienionych produktów. Należy ograniczać zawartość w diecie jedynie tych składników, które wywołują lub zaostrzają objawy choroby.
Jakie owoce przy refluksie nie zaszkodzą?
Czy można jeść owoce na diecie antyrefluksowej? Oczywiście, a w dodatku owocowe propozycje są bardzo urozmaicone. Jeżeli chcesz uniknąć objawów choroby, spożywaj dojrzałe i soczyste odmiany, a zlikwiduj z diety kwaśne owoce i soki. Najlepiej na żołądek wpływają owoce bez skórki i pestek w różnych postaciach: jako przecier, surowe i gotowane.
Jakie jeść owoce? Przede wszystkim: banany, brzoskwinie, melony, gruszki, a także nektarynki.
Jakie pieczywo przy refluksie?
Dieta przy refluksie jest bardzo indywidualna i wymaga licznych prób i testów. Refluks nie pojawia się u wszystkich po zjedzeniu tego samego jedzenia. Na diecie prezentowane się zalecane i niewskazane produkty, jednak może się okazać, że nasz żołądek nie reaguje negatywnie na niektóre z nich.
Rekomenduje się spożywanie pieczywa typu graham lub jasnego pieczywa, mimo niskiej wartości odżywczej. Wielu obarczonych chorobą źle reaguje na produkty, które mają wysoki poziom błonnika pokarmowego (pieczywo razowe). Pieczywo zbożowe, owsiane i żytnie na zakwasie także nie jest polecane przy refluksie. Diety w trosce o wrażliwe żołądki pacjentów, zaliczają żytni chleb do zbyt „ciężkich”.
Jakie zupy przy refluksie gotować?
Nadwrażliwy żołądek osoby uskarżającej się na refluks żołądkowo-przełykowy niejako zmusza, aby chory zmienił nawyki żywieniowe. Nie każda zupa może okazać się odpowiednia dla cierpiących na powracające kwaśne treści żołądkowe. Zdrowie w tym przypadku nie zapewnią posiłki: smażone, kwaśne i pikantne.
Komponując zupę, pamiętajmy, jak ważne są przyprawy. To one wzmagają lub hamują wydzielanie soków trawiennych. W przypadku dolegliwości związanych z refluksem – pieprz potęguje dolegliwości. Papryka, mięta, kminek, czosnek, tymianek, kurkuma? Nie dodawaj tych przypraw do swojej lekkostrawnej zupy.
Przy refluksie skoncentruj się na delikatnych, warzywnych kremach. Idealny jest krem z białych warzyw lub z cukinii. Podczas diety polecana jest zupa ziemniaczana oraz mleczna. Aromatyczny krupnik? Zupa dyniowa? To dania, o których nie możesz zapomnieć w swoim jadłospisie.
Jakie soki można pić przy refluksie?
Co ty na to, aby zamiast owocowych soków, pobawić się w komponowanie przepysznych napojów warzywnych? Soki z miksów warzyw (polecam zestawienie następujących: burak, marchewka, seler) to doskonała propozycja podczas diety przy refluksie. Niewskazane jest picie soku pomidorowego, a także tych napoi z kwaśnych owoców (cytrusów). Nadal możesz pić sok z dozwolonych w diecie owoców: banany, melony, gruszki, nektarynki, brzoskwinie.
Dieta przy refluksie u dzieci – czy taka sama jak u dorosłych?
Objawy refluksu u starszych dzieci mogą być podobne jak u dorosłych. Najbardziej powszechne dolegliwości to: zgaga, pieczenie za mostkiem, kwaśny posmak, wymioty oraz trudności w połykaniu, kaszel, krztuszenie się, utrata wagi. Refluks występuje nawet u niemowląt!
Dieta dla dziecka przy refluksie powinna być jeszcze bardziej rygorystyczna, niż u dorosłego człowieka, ponieważ układ pokarmowy dziecka jest bardziej wrażliwy. Ponadto dzieci nie mogą przyjmować silnych leków i wyłącznie dietą rodzice mogą pozbyć się u najmłodszych nieprzyjemnych objawów związanych z cofaniem kwaśnej treści żołądkowej.
Dieta przy refluksie u dziecka powinna być pozbawiona dużej ilości tłuszczu. W jadłospisie dozwolone jest chude mięso (np. cielęcina, królik, szynki drobiowe, schab). Dieta powinna być bogata w warzywne zupy i krem, zaleca się również do popijania ziołowe herbatki. Dziecko cierpiące na refluksy może spożywać produkty mleczne z niską zawartością tłuszczów, a nawet ciasta z biszkoptu lub drożdżowe.
Ważne, aby dieta dziecka nie była nudna. Możemy przygotowywać potrawy różnymi metodami: gotować, piec i dusić. Aromatyczne przyprawy i zioła nadają niepowtarzalny smak daniom (bazylia, pietruszka, oregano, rozmaryn, koperek).
Dziecko z dolegliwościami powinno unikać fast foodów, tłustego mięsa i nabiału, słodyczy (ciasta), ostrych przypraw i soków z kwaśnych owoców. Nie zaleca się spożywania posiłków później niż 2 godziny przed snem.
Jaka dieta przy refluksie? Jadłospis na jeden dzień
- Śniadanie – chleb graham z pastą jajeczną (jaja, jogurt naturalny, szczypiorek).
- II śniadanie – koktajl jabłkowo-truskawkowy na kefirze.
- Obiad -zupa krem z białych warzyw z dodatkiem białego ryżu i pieczonej pietruszki. Można też poszerzyć menu o dodatkowe źródło białka, na przykład mozzarellę.
- Podwieczorek – wafle ryżowe delikatnie posmarowane masłem orzechowym.
- Kolacja – warzywa z patelni duszone z wodą, z dodatkiem kurczaka i kasza jęczmienna.
Podsumowanie
Dieta przy refluksie wymaga, aby wykluczyć z codziennego menu produkty: kwaśne, zbyt tłuste, powodujące nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Odpowiednie odżywianie to jedyna możliwość, aby uniknąć zgagi, pieczenia w mostku, odbijania czy bólu w górnej części brzucha. Odpowiednio skomponowana dieta jest zarówno zdrowa i skuteczna, jak i bardzo smaczna.