Dieta 1300 kcal to typowy przykład modelu odżywiania, który zakłada, że spożywane przez nas posiłki nie będą często pokrywać nawet podstawowego zapotrzebowania BMR. Czy organizm może poprawnie funkcjonować na tak skomponowanym modelu odżywiania? Jakie składniki muszą znaleźć się w tym rodzaju diet? Wreszcie, czy prowadzone odchudzanie nie stanie się zarzewiem poważnych problemów ze zdrowiem?
Co to jest dieta 1300 kcal?
Fundamentem — jak sugeruje zresztą sama nazwa — jest spożywanie w ciągu dnia tylu posiłków, aby łączna suma ich kalorii nie przekraczała 1300 kcal. Oznacza to, że z naszego menu raczej znikną tłuszcze nasycone, które znajdują się na przykład w fast foodach. Na pewno będziemy też zmuszeni do ograniczenia podaży słodyczy. Jakie produkty będziemy mogli jeść? Na pewno dobrze będzie zaprzyjaźnić się z daniami, które zawierają:
- warzywa,
- owoce,
- produkty bogate w błonnik,
- wybrane przetwory mleczne, w tym: jogurt, kefir, chudy twarożek.
- chude źródła mięs,
- oleje roślinne.
Pamiętajmy o tym, że taka dieta nie zapewni nam ani odpowiedniej liczby witamin i minerałów, ani energii. To bardzo ważne i w praktyce skutkuje tym, że trudno będzie w pełni wykluczyć z naszego menu węglowodany.
Owszem, w diecie niedoborowej ich podaż będzie ograniczona, jednak musimy dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednio dużo paliwa, co wpłynie pozytywnie zarówno na metabolizm w organizmie, jak i uchroni nas przed występowaniem biegunek czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
W tym modelu odżywiania dużą rolę odgrywa też właściwy podział posiłków. Standardowy schemat śniadanie — obiad — kolacja być może będzie trzeba poszerzyć o czwarty posiłek: tak zwany podwieczorek.
Najważniejsze założenia diety 1300 kcal
W sieci często można spotkać się ze stwierdzeniem, że wystarczy po prostu jeść posiłki o łącznej sumie kalorii nieprzekraczającej 1300 kcal. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że skuteczna dieta nie ogranicza się tylko do schudnięcia za wszelką cenę. O wiele ważniejsze jest wyrobienie sobie właściwych nawyków żywieniowych, które pozwolą nam utrzymać naszą idealną masę ciała. Niestety ta dieta nam na to nie pozwoli. Naukowcy wskazują że ponad 90% osób odchudzających wraca do starej wagi. Dlatego ważne by wyrobić sobie odpowiednie nawyki żywieniowe. Czy istnieje prosta dieta 1300 kcal? Tu zdania będą podzielone.
Nie powinniśmy zabierać się za tak radykalny model odchudzania. Korzystając z oferowanej przeze mnie diety online, zapewniacie sobie nie tylko dostęp do bazy przepisów, które pomogą w odchudzaniu, ale i opiekę specjalisty, który będzie analizował Wasze wyniki badań, a także dokładnie obliczy zapotrzebowanie kaloryczne, by ocenić, jaka kaloryczność będzie dla Ciebie idealna i z pewnością dostarczy Ci więcej kalorii niż 1300 kcal. To zbyt mała ilość nawet na zaspokojenie podstawowych funkcji życiowych.
Taki schemat odżywiania budzi wiele uwag profesjonalistów. Jest prawdopodobne, że wystąpią niedobory witamin i minerałów. Przyczyna jest bardzo prosta: spożywamy po prostu za mało kalorii i substancji odżywczych. O diecie trzeba myśleć w sposób kompleksowy: nie ogranicza się ona do zgubienia masy czy zapewniania żywności o idealnym smaku. Dieta musi być też dla nas bezpieczna. A tego o diecie 1300 kcal nie można powiedzieć.
Efekty, czyli ile można schudnąć na diecie 1300 kcal?
Nie warto wierzyć osobom, które twierdzą, że każdy, bez względu na to, co mówią obliczenia, po wdrożeniu tak rygorystycznego jadłospisu schudnie na przykład o kilogram w tydzień. Na wyniki, jakie osiągniemy, składa się wiele zmiennych.
Trzeba zwrócić uwagę na przykład na podstawową i całkowitą przemianę materii, w tym też współczynnik aktywności fizycznej. Inne wyniki „wykręcą” osoby, które nie tylko będą prowadzić zdrowy tryb życia, ale będą też między posiłkami dbać o aktywność ruchową.
Inne rezultaty na redukcji osiągną osoby, które skupiają się tylko na odpowiednim żywieniu, ale — na przykład ze względu na brak wolnego czasu — nie będą ćwiczyć. Sporo zależy też od płci. Pamiętajmy o tym, że już z założenia dieta 1300 kcal jest niezdrowa.
Owszem, można ograniczyć liczbę kalorii w swoim menu, jednak tak radykalna redukcja na dłuższą metę nie może przynieść niczego dobrego. Może prowadzić to nie tylko do niedoborów, lecz również licznych zaburzeń hormonalnych. Właśnie dlatego o wiele lepiej zaufać profesjonaliście, który przede wszystkim obliczy nasze optymalne zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie dopasuje pod nie dietę.
Dieta 1300 kcal — czy jest bezpieczna dla zdrowia?
Zawsze zwracam moim klientom uwagę na to, że kluczowe jest zapotrzebowanie kaloryczne, które dla każdego z nas jest kwestią indywidualną. Można w tym celu korzystać na przykład z kalkulatorów kalorycznych, które korzystają ze wzoru Harrisa-Benedicta. Na podstawową przemianę materii (BMR) składa się między innymi praca układu krążenia, koszty energetyczne zapewnienia termiki, odbudowa tkanek zachodząca w organizmie. Warto jednak pamiętać, że to nie wszystko. Lista jest o wiele dłuższa.
Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że do BMR trzeba doliczyć szereg innych rzeczy, które wpływają na zapotrzebowanie kaloryczne. Na przykład spontaniczną aktywność treningową, czy każdy większy, nieplanowany wysiłek. Dopiero po zsumowaniu tych wszystkich wydatków kalorycznych obliczymy nasze CPM.
W niektórych sytuacjach, na przykład wśród osób, które zmuszone są do zażywania leków ze względu na choroby o charakterze przewlekłym, te na stałe przyjmowane substancje również mogą wliczać się do zapotrzebowania kalorycznego, po przez wpływ na pracę kluczowych hormonów.
Moja praktyka pokazuje, że 1300 kcal to zawsze zbyt mało i najlepiej byłoby, gdyby osoba będąca na diecie zwiększyła dobowy limit kalorii. Zawsze powinno się też pamiętać o tym, że analizowane wartości powinny również uwzględniać tak zwane poboczne formy aktywności.
Już zwykłe chodzenie na zakupy zużywa naszą energię. W praktyce często okazuje się, że bezpieczne, a jednocześnie skuteczne odchudzanie jest możliwe przy dziennej podaży wynoszącej na przykład 1800 czy 2000 kcal, ale tutaj różnica jest determinowana także przez płeć. W przypadku mężczyzny to również będzie zbyt mała ilość kcal. Jest to jednak kwestia indywidualna. Dlatego tak ważne by odpowiednio dobrać kaloryczność diety. Właśnie tutaj przyda nam się ekspert, który dokładnie oszacuje optymalną dla nas liczbę kalorii. Czy dieta 1300 kcal jest zdrowa? Nie, nie jest.
Dla kogo dieta 1300 kcal, czyli jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne najczęściej oblicza się z BMR — podstawowej przemiany materii, która określa wydatki energetyczne niezbędne do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych na czczo. Następnie dodajemy kolejne wydatki energetyczne, z których obliczamy CPM, czyli nasze całkowite zapotrzebowanie kaloryczne. BMR obliczamy, wykonując następujące działania:
a) dla kobiet: PPM [kcal] = 665,09 + (9,56 x waga w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,67 x wiek)
b) dla mężczyzn: PPM [kcal] = 66,47 + (13,75 x waga w kg) + (5 x wzrost w cm) – (6,75 x wiek)
Można też skorzystać z bardziej złożonego wzoru, do którego link i pełen opis znajduje się na tej stronie.
Niebezpieczeństwa wynikające ze zbyt niskiej kaloryczności w diecie
Gdy wpisujemy w wyszukiwarkę takie zapytanie, jak dieta 1300 kcal bezstresowa, to zwykle nie zajmuje nas to, czy jest ona odpowiednia dla naszego organizmu i nie pogorszy stanu naszego zdrowia. Chcemy schudnąć. To błąd, który popełnia wiele osób.
Dieta tego typu może prowadzić do wielu poważnych niedoborów i zdecydowanie nie zaleca się jej na przykład kobietom w ciąży lub tym paniom, które wiedzą, że niebawem będą starać się o dziecko. Ten model odżywiania to prosta droga do takich problemów, jak:
- zaburzenia hormonalne,
- niedobory witamin i składników mineralnych,
- przewlekłe zmęczenie prowadzące do problemów z koncentracją,
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego,
- obniżenie odporności,
- napady głodu.
Efekty diety 1300 kcal
Czy dieta tygodniowa 1300 kcal może dać rewelacyjne efekty i sprawi, że — zgodnie z obietnicami, jakie często spotykamy w sieci — będziemy gubić nie mniej niż kilogram tygodniowo? Niekoniecznie. Nieumiejętne prowadzenie tego modelu odżywiania na pewno spowolni proces redukcji kilogramów lub — wręcz przeciwnie — zbyt mocno go przyspieszy, skąd prosta droga do efektu jojo i ponownego przybrania na masie oraz wspomnianych wcześniej zaburzeń hormonalnych i niedoborów.
Właśnie dlatego warto skorzystać z doświadczenia osoby, która podchodzi do odchudzania w sposób kompleksowy. Korzystając z mojej diety online, znacznie zwiększasz swoje szanse na sukces. Najważniejsze jest prawidłowe oszacowanie Twojego zapotrzebowania na kalorie. Nawet gdyby okazało się, że potrzebujesz na przykład 2000 kcal dziennie, to dzięki mojej pomocy wciąż zdołasz schudnąć i zgubić zbędne kilogramy.
Jadłospis diety 1300 kcal
Kupując Dietę Akopa, nabywasz też dostęp do ogromnej bazy przepisów. Na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu. Zawsze będzie to dieta oparta na racjonalnym modelu odżywiania, który nie spustoszy Twojego organizmu, a jednocześnie pozwoli Ci osiągnąć zamierzone cele. W trosce o swoich klientów nie rozpiszę jednak diety 1300 kcal. Zawsze otrzymasz ode mnie dietę idealnie skrojoną do swoich potrzeb. Nie potrzebujesz tak radykalnych, a wręcz niebezpiecznych dla zdrowia modeli odżywiania, by chudnąć.